Freelander
Inne,  Land Rover

Diagnostyka i wymiana świec żarowych- Land Rover Freelander

Spalone świece żarowe są elementem, który ma za zadanie ogrzać powietrze w komorze spalania. Dzięki zwiększeniu temperatury, mieszanka łatwiej ulega detonacji. Kiedy przynajmniej jedna z nich ulega uszkodzeniu, mogą występować różne dolegliwości silnika z tym związane. W tym wpisie powiem Ci, jak prawidłowo wykonać diagnostykę świecy na dwa sposoby oraz jak je wymienić.

 

Kiedy jedna ze świec jest uszkodzona mogą występować między innymi takie objawy jak utrudniony start silnika. Jest to szczególnie odczuwalne w zimniejsze dni. Drugim jego objawem jest nierówna praca silnika. Dźwięk daje wrażenie jakby silnik nie pracował na jeden cylinder i wręcz generowane są wibracje, które po niedługiej chwili znikają. Nowsze auta dogrzewają powietrze jeszcze przez jakiś czas po starcie silnika (nawet do 2 minut). Jest to zależne od temperatury zewnętrznej. 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku

 

Jak sprawdzić świecę żarową? 

 

Sposobów jest właściwie kilka. Nowsze auta systemowo potrafią wykryć spaloną świecę i „wyrzucić” stosowny błąd. Pozostałe silniki niestety trzeba diagnozować manualnie. 

 

  • Pierwszym sposobem- mniej bezpiecznym jest wykręcenie świecy i zmierzenie jej poprzez jej podłączenie. Do „obudowy” podajesz masę, a do końcówki, zaznaczonej z prawej strony „plus”. Wykonując tą czynność bądź BARDZO ostrożny, ponieważ świeca nagrzewa (grot) się w ciągu sekundy do bardzo dużej temperatury.

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, świece żarowe

 

  • Możesz ten test wykonać również nie wyjmując świecy z głowicy. Wtedy podajesz tylko plus na końcówkę, masę stanowi cały silnik. Jeśli zaiskrzy to znaczy, że działa. Jeśli nie, to rezystancja grzałki jest bardzo duża, czyli obwód jest przerwany. Jeśli Twoje świece są połączone szeregowo wspólnym plusem, musisz je rozłączyć i mierzyć indywidualnie. 

 

  • Drugą metodą i jak najbardziej bezpieczną jest wykonanie takiego samego testu przy pomocy multimetru. Ustaw multimetr na pomiar rezystancji, tak jak na poniższym zdjęciu. Czarny przewód do „obudowy”, a czerwony do „końcówki”. Multimetr powinien pokazywać wartość (zależną od charakterystyki świecy) w okolicach 0,8-1 Ohm. Dłużej eksploatowana świeca może pokazywać nawet do 2 Ohm. Jednak kiedy wartość ta jest wyższa, nawet do kilku kOhm to świeca nie jest sprawna. Tak samo jak w poprzednim przypadku, jeśli świece mają wspólne zasilanie, należy je rozłączyć i mierzyć indywidualnie. 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku

 

 

Jak wymienić świecę żarową?

 

Pierwsza i ważna informacja- świece żarowe wymienia się wszystkie. Wymiana jednej świecy mija się z celem, ponieważ możesz być pewien, że w niedługim czasie odezwie się kolejna. 🙂 

Druga ważna informacja- świecy żarowej nie dokręcamy zbyt mocno, ponieważ można ją uszkodzić. Producent świec z góry określa jakim momentem dokręca się tą konkretną świecę i zwykle wartość ta wynosi od 10-15 Nm.

 

Pacjent gotowy do zabiegu

 

Wymiana świec przedstawiona jest na przykładzie Freelandera 2.0 TD4 z silnikiem BMW. Świece żarowe są umieszczone pod kolektorem ssącym, także trochę rozbierania przed nami. 🙂

 

Zaczynamy od zdjęcia osłony silnika, wyjęcia przepływomierza i pokrywy filtra powietrza umieszczonego w tylnej części obudowy. Do rozkręcenia tylnej części będziesz potrzebował nasadek hex.

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, bmw

 

Następną w kolejce czynnością jest demontaż zaworu EGR oraz odpięcie przewodu podciśnienia. Oczywiście rury doprowadzające powietrze również demontujemy.

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, egr

 

Skoro jest okazja, zalecam również wyczyszczenie zaworu EGR. Zawór widoczny na poniższym zdjęciu był co najmniej kilka lat nie czyszczony i moim zdaniem nie pracował w całym zakresie, lub nawet w ogóle. Nie jest to bez znaczenia dla mocy silnika jak i jego czystości. 

 

Więcej na temat EGR pisałem  TUTAJ

 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, EGR

 

W kolejnej czynności zdemontujemy kolektor ssący. Potrzebujesz klucz z nasadką 10 mm. 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku

 

Kolektor ssący zdjęty. Przy tej okazji warto i jego wyczyścić. Olej w układzie ssącym jak również spaliny wprowadzane przez zawór recyrkulacji spalin powodują w nim duże zanieczyszczenia. 

 

Więcej na ten temat pisałem TUTAJ

 

 

Przed płukaniem kolektora ssącego, odkręć od niego czujnik, aby go nie uszkodzić. Potrzebujesz klucz z nasadką 10 mm. Kolektor najlepiej umyć środkiem do czyszczenia silników, bo nagar w nim zalegający jest trudny do usunięcia. Dobrze sprawdza się tu myjka ciśnieniowa z gorącą wodą. 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, kolektor ssący

 

Jeśli kolektor nie był zdejmowany kilka lat, zakup wcześniej nowe uszczelniania kolektora ssącego na każdy kanał. Po kilku latach guma może zrobić się twarda, a każde „lewe” powietrze w układzie ssącym jest niepożądane oraz wpływa niekorzystnie na kulturę pracy silnika. 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, silnik

 

Teraz czas demontaż świec, ale wcześniej… weź odkurzacz lub powietrze pod ciśnieniem i dokładnie wydmuchaj zalegające we wgłębieniach zanieczyszczenia, aby nic nie dostało się do silnika. 

 

Ze świec należy zdjąć „fajeczki”, jak na poniższym zdjęciu. Jak widzisz kanały ssące są mocno zanieczyszczone. Postaraj się je delikatnie oczyścić, chociaż tyle ile się da, bo lepiej by nie było potrzeby „głębszego” demontażu. 🙂

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, kolektor ssący

 

Świece już czekają na swoją kolej. 🙂 Siostro- poproszę nasadkę 11 mm, przedłużkę i zwykły klucz. Odradzam używanie grzechotek do zakręcania jak i odkręcania świec. Trzeba mieć wyczucie jak chirurg, a grzechotka to czucie ogranicza. 🙂

 

Przed demontażem wszystkiego powyższego, rozgrzej silnik do przynajmniej 50 stopni. 
Ograniczy to ryzyko ukręcenia/ urwania świecy w głowicy, podczas wykręcania. To się zdarza! 

 


Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku, silnik

 

Jeśli mimo wszystko świece stawiają duży opór, nic na siłę. Przygotuj długą nasadkę (taką jak do okręcania świec zapłonowych) o rozmiarze 11 mm, włóż na nią przedłużkę i kilka razy stanowczo uderz młotkiem. Teraz już powinno wyjść bez problemu. 

 

Teraz wkręć nowe świec i tak jak wcześniej pisałem dokręć je z wyczuciem. Jeśli masz wątpliwości co do posiadanej przez siebie siły, użyj klucza dynamometrycznego- będzie bezpieczniej. 🙂 

 

Wymiana świec żarowych freelander land rover TD4, krok po kroku

 

Nadszedł w końcu upragniony czas na składanie w analogicznej kolejności, także tutaj już się nie będę rozpisywał. Co prawda pacjentem był Freelander, jednak zasady w każdym z aut są te same- nic na siłę! Powodzenia.

 

Pozdrawiam, 

Grzegorz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *